Staff

Senior Leadership Team 2017

Principal: 

Nick Coughlan BSc Dip Tchg

Deputy Principals:

Mark Barlow BA(Hons) PGCertEd

Emma Beale BA, Dip TESSOL, Dip Tchg

Merv Bettridge BSc DipTchg

Tim Middleton BA(Hons) PGCertEd

Executive Officer:

Lorraine Biggs

Principal's Assistant:

Heather Eustace

Staff 2017

Click on the staff member's name below to send an email.

Henrietta Adams - Social Sciences
Scott Alexander - Learning Support
Jane Allemann - Mathematics
Udara Ambanpola - English
Fa'afetai Amituana'i - Art and ArtDesign
Louise Austin - CL Physical Education and Health (on leave)
Pushpa Bandi - Science
Mark Barlow - Deputy Principal & Physical Education
Emma Beale - Deputy Principal & Social Sciences
Merv Bettridge - Deputy Principal & Science
Grace Blakeborough - English
Daryl Blincoe - Hinau Whanau Leader & Acting CL Physical Education & Health
Elaine Boucher - Special Education Needs Coordinator (SENCO)
Xavier Braganza - Science & ESOL
Hannah Buchan - Counsellor
Amanda Carrington - School Nurse
Jane Chatterley-Hodgson - Careers Administrator
Nick Coughlan - Principal
Ann Crawford - Intergrated Studies
Lydia Crossman– CL Technology
David Edmundson - Itinerant Music (Saxophone & Clarinet)
Kyle Eiman - Physical Education & Health
Helen Jandu - Miro Whanau Leader & English
Heather Eustace - Principals Assistant
Brian Faunt - Director of Sport
Lorraine Florian - Social Worker
Annie Fulcher - Cleaner
Prue Gardiner – School Nurse
Joanne Gear – Learning Support
Tim Gittins - Itinerant Music (Guitar)
Paulina Godoy - Spanish & Drama
Patrick Gray - Science & English

Max Guptill - Youth Worker / Chaplain
Hannah Harrington - Art & Photography
Kendall Harrington - Physical Education and Health 
Rhonwen Hauraki - International Student Homestay Coordinator
Leslie Havens - CL English
Graham Hawkes  - Caretaker
Joanne Hawkins – Mathematics
Maryann Henderson - Social Sciences
Karina Ho – Mathematics & Scholarship Coordinator
David Hodkinson - Itinerant Music (Bass Guitar)
Mark Holt - Director of Football
Tevita Hufanga – Mathematics 
Desiree Hughes - Hinau Whanau Leader & Social Sciences 
Hamish Jenkison Social Sciences (on leave)
Daniel Jethender - Laboratory Technician
Barbara Johnson - Mataora
Inoke Kaitu'u - Social Sciences
Harish Kathnaur - Technology
Terry Kimiangatau - Kowhai Whanau Leader & Trades Academy & PE & Health
Amber Kirk - Science
Jonas Kortner – Science
Eli Kovatcheva - CL Digital Technology
Monisha Kumar - CL Dance
Shree Kumar - Mathematics
Chelsea Lai - Science
Brian Langdon - Reading Enrichment Coordinator
Paul Laloli - Technology Technician
Tony Lanner Tawa Whanau Leader & English
Viliami Latu - CL Mathematics
Rebekah Lee - Digital Technology
Lily Li - International Student Learning Support
Shivnita Lingham – Social Sciences
Anita MacDonald – Itinerant Music (Flute & Orchestra)
Andrew Maea-Brown Physical Education & Health
Terence Maskell - Itinerant Music (Choral)
Ayla Matencio - Mathematics
Don McCurran - Learning Support Worker
Christine McKnight - CL Social Sciences / Senior Leader PCT & SCT
Jennifer McMurray - Dean of International Students
Drew McWhinnie - Miro Whanau Leader & Social Sciences
Tim Middleton - Deputy Principal & English
Emma Mossop -  English and Media Studies 
Lauren Mulcahy - English & Tawa Whanau Leader
Anila Nelson - Copy Room
Len Nelson - ESOL
Tanya Newman - CL Counselling
Beth Newton - Gateway Coordinator
Helen NgShiu - Office Administrator
Karen Nguyen – Social Sciences
Peter Nicholson - Assistant CL Science
Paul Norman – Itinerant Music
John Oakley – Mathematics
Hazele Pineda - English
Joe Qionimua - English
Roslyn Rao - Digital Technology
Josaia Ratubuli – Groundsman
Diana Rhodes - Itinerant Music
Waifun Roberts - ESOL Learning Support
Ashleigh Ryan - Kowhai WL & Physical Education & Heath
Kelly Sabbage - Social Sciences
John Scott - CL Music
Raewyn Seto – Music
Emily Shaw - Social Sciences 
Anjeshwar Singh – Mathematics 
Ayadurai Sivapalan - IT Support
Elizabeth Smith - CL ESOL
Meriana Smith - CL Te Reo Maori
Marcus Stuart - CL Drama
Beverley Towns - CL Art
Walter Tukerangi – Sports Co-ordinator
Michelle Venter - Food Technology
Doug Walker - Technology
Gillian West - Attendance Administrator
Annie Wharepapa - Social Sciences
Jenny White -  English
Lisa-Jane Whiting - Receptionist
Jonathan Wieland - Mathematics
Tarewa Williams – Science